Zobrazit projekty

Realitní
Aktuality

01.06.2017

Soutěž Realitní projekt roku 2017

Přihlásili jsme se jako každým rokem i letos do soutěže Realitní projekt roku 2017 s Rezidencí Korunovační. Prosím, dejte nám svůj hlas. Děkujeme. :) 

Hlasovat můžete zde.

15.03.2017

ČNB postupně zpřísňuje podmínky hypoték

Česká národní banka - ČNB zpřísnila hypotéky. Od dnešního dne nemají banky poskytnout více než 90 % peněz na pořízení či výstavbu nemovitosti. 

V červnu 2016 vydala česká národní banka doporučení, které zpřísnilo doporučovaná kritéria pro poskytování hypoték ve dvou etapách. Od dubna 2017 by banky neměly poskytovat hypotéky nad     90 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) a v kategorii od 80 % do 90 % LTV smějí poskytnout jen 15 % nových úvěrů. Vedle toho na investiční byty může banka půjčit jen 60 % LTV.

Přísnější podmínky hypoték mohou vést především ke zdražení hypoték s LTV mezi 80 a 90 % vůči hypotékám nižším. Navíc banky budou moci těchto hypoték poskytnout jen 15 %. 

Řešením může být kombinace hypotéky s jiným úvěrem. Tento způsob ČNB nekvituje, ale komerční banka nemá možnost takovou věc ani zjistit. Nerozliší např., zda je čerpaný úvěr ze stavebního spoření určen na rekonstrukci (to by mělo být v pořádku), nebo místo vlastních zdrojů k doplnění hypotéky (to by mělo být špatně).

Zásah ČNB zásadně neomezí poptávku. "Ale přibližně v polovině roku předpokládáme postupné zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je ovšem nepravděpodobné, že bude růst natolik razantní, aby tlačil ceny nemovitostí dolů. Růst tak nejspíš pouze zpomalí." [2] Průměrná úroková sazba hypoték podle údajů Fincentra Hypoindexu v únoru stoupla na 1,87 % z lednových 1,82 %.

[1] http://www.hypoindex.cz/clanky/cnb-zprisnila-hypoteky-zruinuje-ceske-domacnosti/

[2] http://new.stavebni-forum.cz/newsroom/kroky-cnb-trh-hypotek-trh-neovlivni/